bris
10 آذر 1401 - 08:09

برنامه ریزی آمریکا برای اعمال دور جدید تحریم ها علیه کره شمالی

مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا خبر داده است که این کشور مجموعه جدیدی از تحریم‌های ضد کره‌شمالی را پس از آزمایش‌های موشکی اخیر در پیش گرفته است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «جیک سالیوان»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در جریان حضور در یک رویداد اندیشکده ای گفت که ایالات متحده به زودی مجموعه جدیدی از اقدامات محدودکننده را علیه کره شمالی اعمال خواهد کرد.

سالیوان روز چهارشنبه در جریان رویدادی که به میزبانی مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی برگزار شد، گفت: «ما مجموعه جدیدی از اقدامات تحریمی را در در پیش داریم.»

مشاور بایدن به حاضران در مراسم گفت که کره شمالی به طور کامل تلاش های صادقانه ایالات متحده برای مشارکت در گفتگو برای حل و فصل مسائل دوجانبه بر سر برنامه تسلیحات هسته ای را رد کرده است.

سالیوان باحضور درمرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی گفت: «پیونگ‌یانگ امروز به‌طور کامل اقدامات صادقانه را رد می کند، در صورتی که آنها [کره شمالی] تصمیم گرفتند روش متفاوتی اتخاذ کنند و درگیر گفتگو شوند، ما آماده بررسی گام‌های عملی هستیم. گام هایی که امنیت منطقه‌ای را افزایش می‌دهد و به منافع هر دو طرف رسیدگی خواهد کرد.»

اظهارات سالیوان در حالی بیان می شود که کره شمالی از آغاز سال ۲۰۲۲ ده ها آزمایش موشکی انجام داده است و در برخی موارد به طور همزمان چندین موشک شلیک کرده است.

در اوایل ماه نوامبر نیز، کره شمالی بیش از ۲۰ موشک کوتاه برد شلیک کرد. پیونگ یانگ گفت آزمایش های موشکی این کشور در پاسخ به تحریک های آمریکا و متحدان منطقه ای آن، کره جنوبی و ژاپن بوده است.

همچنین نیروی دفاع هوایی ژاپن (JASDF) نیز به تازگی در بحبوحه پرتاب های آزمایشی اخیر کره شمالی، یک مانور رهگیر موشکی را در نزدیکی یک نیروگاه هسته ای در سواحل دریای ژاپن در استان فوکوئی انجام داد.

اوایل همین هفته نیز، «کیم جونگ اون»، رهبر کره شمالی گفت که هدف نهایی کشورش داشتن قدرتمندترین نیروی هسته‌ای جهان است. با توجه به همین هدف، رهبر کره شمالی روز شنبه ده‌ها افسر نظامی را که در پرتاب اخیر بزرگترین موشک بالستیک کره شمالی دخیل بودند ارتقا درجه داد.

موضع گیری جدید رهبر کره شمالی پس از آن صورت می‌گیرد که او آزمایش موشک بالستیک قاره پیمای جدید هواسونگ -17 (ICBM) را از نزدیک مشاهده کرد و متعهد شد با تهدیدات هسته‌ای ایالات متحده با سلاح‌های هسته‌ای مقابله کند. کیم در دستوری که برای ارتقای قدرت جهانی هسته‌ای کشورش صادر کرده، گفت: ساخت نیروی هسته‌ای برای حفاظت مطمئن از کرامت و حاکمیت دولت و مردم است و هدف نهایی آن برخورداری از قدرتمندترین نیروی استراتژیک جهان است، نیروی مطلقی که در قرن گذشته بی‌سابقه بوده است.

او هواسونگ -۱۷ را قوی‌ترین سلاح استراتژیک جهان خواند و گفت که این نشان دهنده عزم و توانایی کره شمالی برای ساختن قوی‌ترین ارتش جهان است. کیم بدون اشاره به جزئیات گفت: دانشمندان کره شمالی جهش شگفت انگیزی در توسعه فناوری نصب کلاهک‌های هسته‌ای بر روی موشک‌های بالستیک داشته‌اند.

خبرگزاری رسمی کره شمالی در بیانیه دیگری گزارش داد که کمیته دائمی پر قدرت مجلس عالی خلق کره شمالی به موشک هواسونگ -۱۷ عنوان مدال قهرمان کره شمالی و ستاره طلا و نشان درجه یک پرچم ملی را اعطا کرد. خبرگزاری دولتی کره شمالی در ادامه گفت: (موشک) به وضوح در برابر جهان ثابت کرد که کره شمالی یک قدرت هسته‌ای تمام عیار است که قادر است در برابر برتری هسته‌ای امپریالیستی ایالات متحده بایستد و به طور کامل قدرت خود را به عنوان قدرتمندترین کشور هسته‌ای نشان داد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 891155