bris
14 دی 1401 - 14:17

مجلسِ بی‌رئیس نمایندگان آمریکا؛ مک‌کارتی امیدوار به حمایت ترامپ

نماینده جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان به‌رغم شکست در چند دور رای‌گیری برای ریاست این مجلس، می‌گوید که همچنان تلاش خواهد کرد زیرا رئیس جمهور سابق آمریکا حامی او است!

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشاتودی، کوین مک‌کارتی، نماینده جمهوری‌خواه در اتفاقی عجیب در سه دور رای‌گیری روز نخست کنگره، موفق به کسب آراء لازم برای ریاست مجلس نمایندگان نشد و باوجود اینکه دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا به طور ضمنی گفته که ممکن است دیگر از او حمایت نکند، مک‌کارتی همچنان اصرار دارد که دست از تلاش نخواهد کشید زیرا حمایت ترامپ را دارد!

مک‌کارتی سه‌شنبه شب پس از نشست خصوصی با متحدان حزب جمهوری‌خواه، در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که آیا برای سمت ریاست مجلس نمایندگان، هنوز حمایت ترامپ را حس می‌کند، گفت «بله البته.»

وی افزود: ترامپ پیش‌تر بر حمایتش تاکید کرده و امشب هم با او حرف زدم!

با این حال، ترامپ کمی پیش‌تر در مصاحبه با ان‌بی‌سی نیوز گفته بود: خیلی‌ها خواستار حمایت من هستند اما اجازه دهید ببینیم چه اتفاقی می‌افتد. تنها چیزی که می‌توانم بگویم این است که همه از من می‌خواهند که از آنها حمایت کنم. خواهیم دید چه اتفاقی می‌افتد.

پس از آنکه حزب جمهوری‌خواه در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا پیروز شد، مک‌کارتی رهبر اکثریت مجلس نمایندگان شد و خود را برای ریاست این مجلس مهیا می‌کند. با این حال، در نخستین روز رای‌گیری، او با محالفت ۲۰ عضو جمهوری‌خواه در سه دور رای‌گیری جداگانه، از اخذ رای موردنیاز ناکام ماند.

این در حالی بود که اعضای مخالف، با جیم جردن، نماینده جمهوری‌خواه ایالت اوهایو ائتلاف تشکیل دادند. در این بین، دمکرات‌ها، به طور متفق‌القول به حکیم جفریز، رهبر جمهوری‌خواه اقلیت مجلس نمایندگان رای دادند. جفریز در این رای‌گیری ۲۱۲ و مک‌کارتی ۲۰۲ رای کسب کرد. با این حال، هیچکدام نتوانستند اکثریت آراء را به دست آورند.

با توجه به اینکه مجلس نمایندگان همچنان نیازمند تعیین رئیس است، کنگره آمریکا امروز (چهارشنبه) دوباره تشکیل جلسه داده و رای‌گیری خواهد کرد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 954767